158

אודות


158
מיטל רונן ויפית אורבך חוקרות חמלה באוניברסיטת חיפה, מנחות סדנאות וקבוצות לטיפוח והרחבת החמלה בשיטה ייחודית.

מיטל רונן
מיטל רונן
BA בפסיכולוגיה MA בהנחיית קבוצות, מרצה ומנחת קבוצות וחוקרת חמלה. מתמחה בטיפול, שיקום  והנעת תהליכי שינוי בצוותים מקצועיים חינוכיים, הורים, בני נוער ואוכלוסיות שונות נוספות.

20 שנה של עבודת טיפול ושיקום נוער בסיכון/קצה הפגישה אותי עם כל מיני מצוקות וסבל, עם התנהגויות ותפישות קשות וקיצוניות. בהמשך, נתקלתי באוכלוסיות אחרות בוגרות, גם לא קיצוניות, בעלות קשיים שונים. המשותף לכל מי שנתקלתי בו בהקשרים אלו (במפגשים פרטניים או קבוצתיים) המתמודד עם קושי וסבל (או פשוט אינו מאושר בחייו) הוא – הריחוק מהעצמי ואולי אף הפחד לפגוש את העצמי, אשמה, בושה, חוסר הערכה עצמית, עיסוק בהשוואות ומכאן בהקטנה עצמית וחוסר אמון בעצמי, ביכולות ובאיכויות. שנים ניסיתי לעזור לשנות את תפיסתם של אנשים על עצמם כצעד ראשון לשינוי דפוסי התנהגות מעכבים, לתמוך, להוות מראה שמראה את המהות, את האמת מעבר לאותם מסכות ומנגנוני הגנה, לנסות לכוון ולסייע במציאת הכוח הפנימי ועוד. נתקלתי באין ספור מונחים פסיכולוגיים בניסיון להגדיר את מה שאני עושה אך אף אחד מהם לא היה לי מדויק: 'הערכה עצמית' התמקדה בהשוואה חיצונית... לא לזה התכוונתי. 'אהבה עצמית' התמקדה יותר מידי בעצמי וייצרה סוג של נפרדות... גם זה - זה לא בדיוק.  'העצמה עצמית'... שוב, גם זה מעצים את העצמי ואולי לעיתים על חשבון האחר.. . סוג של 'קבלה עצמית'... גם לא.. כי זה רק חלק מהדרך, יופי לקבל אבל יש דברים שרצוי לשנות... .

במהלך התואר השני, התוודעתי למושג חמלה עצמית - שילוב בין הכרה וקשב עצמי (התקרבות לעצמי, לערכים שלי, לאמונות שלי, לרגשות ולתחושות, הכרה במחשבות המנהלות אותי - לא עוד האוטומט.., יכולות ואיכויות) דרך דיאלוג פנימי תומך (שיח פנימי מקדם עם העצמי על כל פניו בכדי שיוכל להיווצר שינוי, להבדיל מהלקאה עצמית, יצירת מסיכות וחומות, התעלמות או הדחקה) ואנושיות משותפת (אותה אחריות בבחירות שאנחנו עושים מתוך ההבנה כיצד אנחנו משפיעים ומושפעים מהאחרים שסביבנו). זה זה!!! לזה התכוונתי!!! איכות תודעתית של חמלה עצמית!!! כל כך התרגשתי ששיניתי מסלול, חקרתי לתזה קבוצות להרחבת החמלה-העצמית, פיתחנו שיטה והתחלתי להנחות קבוצות לטיפוח והרחבת החמלה-העצמית (בהרצליה, רמת השרון, כפר-יונה, תל-אביב) וסדנאות (עמותת המורים). בנוסף, אני מנחת קבוצות הורים (בי"ס עמית חדרה, מית"ר חדרה), יחסים ותקשורת מקדמת (רמת השרון), בני נוער בסיכון (עמותת עלם, מית"ר חדרה ועוד) ומרצה בקורס שנתי ל"הנחיית קבוצות לאורח חיים בריא" במכללת רידמן.

 


יפית אורבך
יפית אורבך
B.Ed בחינוך. MA בהנחיית קבוצות. מנחת קבוצות וחוקרת חמלה, מטפלת באמצעות בעלי חיים,
לקראת דוקטורט העוסק בחמלה עצמית.

מזה 18 שנים שאני עובדת עם ילדים בגילאי גן וביה"ס והורים. במהלך עבודתי חיפשתי כלים לחיים מאוזנים ומאושרים יותר עבורי ועבור הסובבים אותי. העבודה עם ילדים והורים האירה לי הצורך האנושי להתגבר על הקשיים בחיים ולהיות מאושרים. ההתנסות בקורסים של מדיטציית ויפאסנה חידדו לי את ההבנה שחמלה ואהבה הם הדרך לחיים מאוזנים ומאושרים יותר.

הטיפול בילדים באמצעות בעלי חיים, מזה 11 שנים, חשף אותי למידת האהבה והחמלה הקיימת בנו עבור כל אחד, בין אם הוא בן- אדם ובין אם הוא בעל חיים. לימודי התואר השני בהנחיית קבוצות חשפו אותי לכוחה של הקבוצה הטיפולית ולמחקרה הנרחב של ד"ר קריסטין נף בנוגע לחמלה עצמית. שני אלו יחדיו העירו בי את התשוקה לחקור ולכתוב תזה על חמלה עצמית. כתיבת התזה והעבודה עם קבוצות בגישה חומלת העשירו והבהירו כיצד אפשר לטפח חמלה ואהבה בכל אחד מאיתנו וכיצד אפשר לחיות חיים מאוזנים ומאושרים יותר.

באמצעות תרגול להרחבת החמלה אפשרי לחוות תודעה מתבוננת, מקבלת, לומדת ואוהבת, להבדיל מתודעה ביקורתית שיפוטית ומלאה בהאשמה עצמית. כיום, אני מאמינה בכל ליבי שאם רק נצליח לטפח את האהבה והחמלה שבכל אחד מאיתנו, נוכל לעשות שינוי משמעותי בחיינו ובחיי הסובבים אותנו.

שם:*
טלפון:*
מייל:
הודעה: